  • Mfr # AVPT-S04C1A12
  • Zoro # G407158332
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Connection Type
Cable
Probe Length (In.)
12 in
Output
Analog: 0 to 10 V (0 to 5 V configurable)
Power Required
< 50 mA
Storage Temp. Range
-40°F to 140°F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AVPT-S04C1A12
Country of Origin
United States
Dimensions
Probe Length (In.)
12 in
Wire Size
22 AWG
Details
Connection Type
Cable
Output
Power Required
< 50 mA
Storage Temp. Range
-40°F to 140°F
Air Velocity
4000 FPM
Accuracy
± 5 ppm or 5 %
Operating Temp. Range
-4°F to 140°F
Response Time
4 s
Application
Building and Maintenance, HVAC
Media Compatibility
Air
Enclosure Rating
NEMA Type 3
Supply Voltage
24 Vac/Vdc
Supply Power Type
AC/DC
Baud Rate
9600 to 115200
Electrical Output
0 to 5 or 0 to 10 V
Description
Air velocity transmitter, 5% accuracy, 4000 FPM,12" probe, 20" pre-wired cable, analog output