  • Zoro # G810389194
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Switch Type
SPST, N.O.
Features
Wetted Materials
Mounting Orientation
Any position. Set points shown are based on vertical, inlet down position.
Process Connection
1/4" male NPT.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
P2-13
Zoro #
G810389194
UPC #
Country of Origin
United States
Details
Switch Type
SPST, N.O.
Features
Wetted Materials
Mounting Orientation
Process Connection
1/4" male NPT.
Pressure Limits
150 psi (10.3 bar) @ 70°F (21°C); 50 psi (3.4 bar) @ 212°F (100°C).
Temperature Limits
0 to 212°F (-18 to 100°C).
Service
Compatible liquids or gases.
Electrical Rating
.17 A @ 120 VAC, .08 A @ 240 VAC, .13 A @ 120 VDC, .06 A @ 240 VDC.