  • Mfr # 4070-1/16X12X15TAPE
  • Zoro # G300776152
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
15'
Rubber Material
Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
4070-1/16X12X15TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
15'
Details
Rubber Material
Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1000 PSI
Elongation
3
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-30°F to 220°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
1/16, 12" X 15ft Tape Buna Commerical 70