  • Mfr # 2080-1/16X24X4TAPE
  • Zoro # G400769337
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
24"
Rubber Length
4'
Rubber Material
Neoprene Spring Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2080-1/16X24X4TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
24"
Rubber Length
4'
Details
Rubber Material
Neoprene Spring Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1500 PSI
Elongation
2
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-30°F to 220°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, Neoprene, Rubber Width 24 in, Rubber Length 4 ft, Rubber Thickness 1/16 in, 70A, Adhesive Backing