  • Mfr # BULK-RS-E80MIL-9
  • Zoro # G0602594
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E80MIL-9
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
12 in
Width
12"
Length
36"
Thickness
1/32"
Overall Length
36 in
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.03125 in
Durometer
80A
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
100 %
Standards
MIL-R-83285 GR80
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Compression Set
28 %
Tensile Strength
1,800 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade Military Specification, Material EPDM, Standards MIL-R-83285 GR80, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in