  • Mfr # 6060-1/16X36X4
  • Zoro # G900781402
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
36"
Rubber Length
4'
Rubber Material
Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
6060-1/16X36X4
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16"
Rubber Width
36"
Rubber Length
4'
Details
Rubber Material
Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1000 PSI
Elongation
2.5
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-20°F to 170°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
1/16, 36" X 4ft Neo Commercial 60