  • Mfr # 50050-1/2CTAPE
  • Zoro # G7388640
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/2"
Rubber Width
12"
Rubber Length
36"
Rubber Material
Economy Grade Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
50050-1/2CTAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
Rubber Width
12"
Rubber Length
36"
Details
Rubber Material
Economy Grade Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
500 PSI
Elongation
2.5
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Economy Grade
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Temperature Range - Adhesives
-20°F to 170°F
Description
1/2, 12" x 36" tape Neo Economy 50