  • Mfr # 1600-1/32X12X15
  • Zoro # G900773766
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Width
12"
Rubber Length
15'
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1600-1/32X12X15
Dimensions
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Width
12"
Rubber Length
15'
Details
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1000 PSI
Elongation
3
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BA
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-40°F to 225°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, EPDM, Rubber Width 12 in, Rubber Length 15 ft, Rubber Thickness 1/32 in, 60A, Plain Backing