  • Zoro # G500773555
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Width
4"
Rubber Length
24"
Rubber Material
Silicone Rubber
Rubber Color
Red/Orange
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2850-1/32R
Zoro #
G500773555
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Width
4"
Rubber Length
24"
Details
Rubber Material
Silicone Rubber
Rubber Color
Red/Orange
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
500 PSI
Elongation
2.5
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-60°F to 350°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Sheet, Silicone, Rubber Width 4 in, Rubber Length 2 ft, Rubber Thickness 1/32 in, 50A, Plain Backing