  • Mfr # 320-1/4X10X3TAPE
  • Zoro # G500778710
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
10"
Rubber Length
3'
Rubber Material
Butyl Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
320-1/4X10X3TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
10"
Rubber Length
3'
Details
Rubber Material
Butyl Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1200 PSI
Elongation
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 AA
Grade
General Purpose
Temperature Range - Adhesives
-40°F to 225°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Sheet, Butyl, Rubber Width 10 in, Rubber Length 3 ft, Rubber Thickness 1/4 in, 60A, Adhesive Backing