  • Mfr # BULK-RS-SBR75-19
  • Zoro # G2923541
Rubber Length
3 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-SBR75-19
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Width
12"
Thickness
1/16"
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
75A
Tensile Strength (PSI)
800 psi
Elongation
280 %
Material
Application
General Purpose
Max. Temp. (F)
200 Degrees F
Type
Commercial Grade
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Tear Strength
18 N/mm
Density
1.45 g/cc
Shape
Sheet
Compression Set
35 %
Tensile Strength
800 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 75A, Grade Standard, Material SBR, Standards ASTM D2000 AA 706, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Temperature -45 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Excellent, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Poor, Water Resistance Good