  • Mfr # 4040-1/4X12X5TAPE
  • Zoro # G700778336
Key Features
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
12"
Rubber Length
5'
Rubber Material
Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
4040-1/4X12X5TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
12"
Rubber Length
5'
Details
Rubber Material
Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
1000 PSI
Elongation
3
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BF
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-30°F to 220°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, Buna-N, Rubber Width 12 in, Rubber Length 5 ft, Rubber Thickness 1/4 in, 40A, Adhesive Backing