  • Mfr # 50040-1/4YTAPE
  • Zoro # G7394487
/ea
Key Features
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
4"
Rubber Length
36"
Rubber Material
Economy Grade Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
50040-1/4YTAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
4"
Rubber Length
36"
Details
Rubber Material
Economy Grade Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
500 PSI
Elongation
2.5
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Economy Grade
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Temperature Range - Adhesives
-20°F to 170°F
Description
Rubber Sheet, Neoprene Economy Grade, Rubber Width 4 in, Rubber Length 36 in, Rubber Thickness 1/4 in, 40A, Adhesive Backing