  • Mfr # 330-3/16X10X3TAPE
  • Zoro # G800773101
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
10"
Rubber Length
3'
Rubber Material
Hypalon Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
330-3/16X10X3TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
10"
Rubber Length
3'
Details
Rubber Material
Hypalon Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1500 PSI
Elongation
3.5
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 CE
Grade
High Grade
Temperature Range - Adhesives
-20°F to 220°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
3/16, 10" X 3ft Tape Hypalon