  • Mfr # 2850-3/16X12X10
  • Zoro # G900777573
/ea
See details
Key Features
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
10'
Rubber Material
Silicone Rubber
Rubber Color
Red/Orange
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
2850-3/16X12X10
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
10'
Details
Rubber Material
Silicone Rubber
Rubber Color
Red/Orange
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
500 PSI
Elongation
2.5
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
Commerical Grade
Temperature Range - Adhesives
-60°F to 350°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, Silicone, Rubber Width 12 in, Rubber Length 10 ft, Rubber Thickness 3/16 in, 50A, Plain Backing