  • Mfr # 350-3/16X12X10
  • Zoro # G200769704
/ea
See details
Key Features
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
10'
Rubber Material
Viton Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
350-3/16X12X10
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
12"
Rubber Length
10'
Details
Rubber Material
Viton Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
800 PSI
Elongation
2
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 HK
Grade
General Purpose
Temperature Range - Adhesives
-20°F to 400°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, Viton, Rubber Width 12 in, Rubber Length 10 ft, Rubber Thickness 3/16 in, 70A, Plain Backing