  • Mfr # 5346HG3/32X12X15TAPE
  • Zoro # G000777060
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
12"
Rubber Length
15'
Rubber Material
High Grade Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
5346HG3/32X12X15TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
12"
Rubber Length
15'
Details
Rubber Material
High Grade Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1500 PSI
Elongation
3
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BG
Grade
High Grade
Temperature Range - Adhesives
-40°F to 225°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Sheet Rubber, 3/32, 12" X 15ft Tape Buna High Grade 70 Durometer