  • Mfr # 5389HG3/32X24X10TAPE
  • Zoro # G100777731
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
24"
Rubber Length
10'
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
5389HG3/32X24X10TAPE
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
24"
Rubber Length
10'
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1500 PSI
Elongation
4
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BG
Grade
High Grade
Temperature Range - Adhesives
-40°F to 225°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
3/32, 24" X 10ft Tape Buna HG 50