  • Mfr # 5389HG3/32X24X4TAPE
  • Zoro # G200777990
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
24"
Rubber Length
4'
Rubber Material
High Grade Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
5389HG3/32X24X4TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
24"
Rubber Length
4'
Details
Rubber Material
High Grade Buna-N Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1500 PSI
Elongation
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BG
Grade
High Grade
Temperature Range - Adhesives
-40°F to 225°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Sheet Rubber, 3/32, 24" X 4ft Tape Buna High Grade 50 Durometer