  • Mfr # 380-3/4X12X15
  • Zoro # G700773515
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/4"
Rubber Width
12"
Rubber Length
15'
Rubber Material
FDA Neoprene Rubber
Rubber Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
380-3/4X12X15
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/4"
Rubber Width
12"
Rubber Length
15'
Details
Rubber Material
FDA Neoprene Rubber
Rubber Color
White
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1200 PSI
Elongation
5
Finish
Smooth
Standards
Made with FDA approved ingredients
Grade
FDA
Temperature Range - Adhesives
-30°F to 220°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
3/4, 12" X 15ft NEO FDA WHITE