  • Mfr # 1030HG-3/4X24X10TAPE
  • Zoro # G300778002
/ea
See details
Key Features
Rubber Thickness
3/4"
Rubber Width
24"
Rubber Length
10'
Rubber Material
High Grade Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1030HG-3/4X24X10TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/4"
Rubber Width
24"
Rubber Length
10'
Details
Rubber Material
High Grade Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
30A
Tensile Strength (PSI)
1200 PSI
Elongation
4.5
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
High Grade
Temperature Range - Adhesives
-30°F to 225°F
Application
Industrial, Commercial, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, High Grade Neoprene, Rubber Width 24 in, Rubber Length 10 ft, Rubber Thickness 3/4 in, 30A, Adhesive Backing