  • Mfr # BULK-RS-S50WFDA-90
  • Zoro # G7809521
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
450 Degrees F
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
700 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S50WFDA-90
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/8"
Length
7 ft.
Width
36"
Details
Max Temp (F)
450 Degrees F
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
4
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Grade
Food
Color
White
Density
1.25 g/cm3
Shape
Roll
Compression Set
0.3
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Tear Strength
15 N/mm
Description
White FDA Silicone Rubber Roll No Adhesive - 50A - 3/8" Thick x 36" Wide x 7 ft. Long