  • Mfr # 5389HG-3/8X12X5
  • Zoro # G900774725
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/8"
Rubber Width
12"
Rubber Length
5'
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
5389HG-3/8X12X5
Rubber Thickness
3/8"
Rubber Width
12"
Rubber Length
5'
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1500 PSI
Elongation
4
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BG
Grade
High Grade
Temperature Range - Adhesives
-40°F to 225°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Sheet Rubber, 3/8, 12" X 5ft Buna High Grade 50 Durometer