  • Mfr # 355HG-3/8X24X5TAPE
  • Zoro # G600771659
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/8"
Rubber Width
24"
Rubber Length
5'
Rubber Material
High Grade Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
355HG-3/8X24X5TAPE
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/8"
Rubber Width
24"
Rubber Length
5'
Details
Rubber Material
High Grade Neoprene Rubber
Rubber Color
Black
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1500 PSI
Elongation
3.5
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC
Grade
High Grade
Temperature Range - Adhesives
-30°F to 225°F
Application
Industrial, Commerical, Warehouse, Factory, Plant Use
Description
Rubber Roll, High Grade Neoprene, Rubber Width 24 in, Rubber Length 5 ft, Rubber Thickness 3/8 in, 50A, Adhesive Backing