  • Mfr # CN15AN3AB
  • Zoro # G3612165
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Action
Non-Reversing
Full Load Amps
9 A
Number of Poles
3
NEMA Contactor Size
00
Reversing
No
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CN15AN3AB
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
NEMA Contactor Size
00
Height
2.6 in
Width
4 in
Depth
3.9 in
NEMA Size
Product Width
1.75 in
Size
0
Product Length/Depth
3.49 in
Product Height
3.88 in
Mounting Hole Distance - Height
3.38 in
Mounting Hole Diameter
0.25 in
Overall Width
1.75 in
Frame Size
A
Mounting Hole Distance - Width
1.5 in
Overall Height
3.88 in
Overall Depth
3.49 in
Details
Item
Magnetic Contactor
Action
Non-Reversing
Full Load Amps
9 A
Number of Poles
3
Coil Volts
120V AC
Reversing
No
HP @ 1 Phase - 120V
1/3 hp
HP @ 1 Phase - 240V
1 hp
HP @ 3 Phase - 208V
1 1/2 hp
HP @ 3 Phase - 575V
2 hp
HP @ 3 Phase - 240V
1 1/2 hp
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
HP @ 3 Phase - 480V
2 hp
Includes
Center Mounting Slot at Bottom
Frame / Series / Class / Code
Series Freedom, Code A, Frame 180mm
Standards
CSA, UL Listed
Hz
50/60
Auxiliary Contact Form
1NO
Series
Freedom
Amperage Rating
9A
Phase
Three
Certifications
UL Listed
HP rating - max
1/3 hp at 115V,1 hp at 230V, 1-1/2 hp at 208,240V, 2 hp at 480,600V
Coil Voltage
110/120V AC
Product Name
Eaton Freedom NEMA motor control contactor
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1/3 hp
Maximum Operating Temperature
149 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
Frequency
50/60 Hz
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Number of Auxillary Contacts
1
Maximum Voltage Rating
600V AC
Mounting Style
Panel
Full Load Current - Inductive
9 A
Embedded Surge Suppressor
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
1 hp
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Mechanical Operating Durability
Resistance Properties
Impact Resistant, Temperature Resistant
Contactor Style
NEMA
Electrical Operating Durability
400,000 (AC-3), 90,000 (AC-4)
Response Time
12 msec
Terminal Connection Type
Screw Terminals
Mounting Postion
Horizontal, Vertical
Reversing Capability
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Description
NEMA Magnetic Contactor, Auxiliary Contact Form 1NO, NEMA Enclosure Rating No Enclosure, NEMA Size 00, Coil Voltage 110/120V AC, Number of Poles 3, Full Load Current - Inductive 9 A, Reversing Capability Non-Reversing, Overall Height 3.88 in, Overall Width 1.75 in, Terminal Connection Type Screw Terminals, Frame Size A, Mounting Style Panel, Series Freedom, Number of Auxillary Contacts 1, Contactor Style NEMA, Horsepower @ Three Phase - 240V AC 1 1/2 hp, Horsepower @ Three Phase - 480V AC 2 hp