  • Mfr # C25DGD325T
  • Zoro # G1269283
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Coil Voltage
24V AC
Series
C25
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Full Load Current - Resistive
35 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C25DGD325T
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
6.75 in
Width
4.1 in
Depth
3.5 in
Frame Size
D
Mounting Hole Distance - Height
3.25 in
Mounting Hole Distance - Width
2 in
Overall Width
4.1 in
Overall Depth
3.5 in
Overall Height
6.75 in
Details
Item
Definite Purpose Contactor
Coil Voltage
24V AC
Series
C25
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Full Load Current - Resistive
35 A
Full Load Current - Inductive
25 A
Phase
Terminal Connection Type
Quick Connect
Reversing
No
Includes
Quick Connect Pressure Plate Terminal
HP @ 3 Phase - 230V
7-1/2
Action
Standards
CSA, RoHS, UL Listed
HP @ 3 Phase - 575V
10 hp
Enclosure NEMA Rating
1
HP @ 1 Phase - 230V
Enclosure Type
NEMA 1
Weight
2.7 lb
Enclosure
NEMA type 1 enclosed
Amperage Rating
25A
Coil
24 Vac, 50/60 Hz
Connection
Quick
Product Name
Eaton definite purpose contactor
Certifications
CSA Certified;UL Recognized
Model
Contactor
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
3 hp
LED Lighting Current Rating
35 A
Auxiliary Contact Module Capacity
4
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
10 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
Maximum Operating Temperature
158 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
7 1/2 hp
NEMA Enclosure Rating
1
Frequency
50/60 Hz
Input Control Type
2-Wire
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
7 1/2 hp
Locked Rotor Load
150 A @ 230V
Mounting Postion
Horizontal, Vertical
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Maximum Voltage Rating
690V AC
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Description
Definite Purpose Contactor, LED Lighting Current Rating 35 A, Coil Voltage 24V AC, Series C25 Series, Number of Poles 3, NEMA Enclosure Rating 1, Tungsten Lighting Current Rating Not Applicable, Fluorescent Lighting Current Rating Not Applicable, Reversing Capability Non-Reversing, Frame Size D, Horsepower @ Single Phase - 240V AC 3 hp, Horsepower @ Single Phase - 120V AC 2 hp, Full Load Current - Resistive 35 A, Full Load Current - Inductive 25 A, Maximum Voltage Rating 690V AC