  • Mfr # PSG120E24SMB
  • Zoro # G711208914
Input Voltage
100/240V AC
Output Voltage - Nominal
24V DC
Output Power - Rated
120 W
Current - Output
5 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PSG120E24SMB
Country of Origin
India
Dimensions
Overall Height
3 m
Overall Width
12.37 cm
Overall Depth
11.68 m
Height
12.37 cm
Width
3 m
Depth
11.68 m
Details
Item
AC to DC Power Supply
Input Voltage
100/240V AC
Output Voltage - Nominal
24V DC
Output Power - Rated
120 W
Current - Output
5 A
Housing Material
Metal
Phase
Single
Phase - Electrical
Single
Output Amps
5A
Output Voltage
24V DC
Status Indicator
Red LED
Standards
CE, cUL, cULus/UL 60950-1, EN, IEC, RoHS Compliant
Power Rating
120W
Compliances
CE Marked; German Safety
Certifications
EN Listed; cULus/UL 60950-1; IEC Rated; cUL Recognized
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
Mean Time Between Failures (MTBF)
7,000,000 hr
Manufacturer Warranty
3 yr
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Start Up Time - Maximum
500 msec
Wire Connection Type
Screw Terminals
Maximum Efficiency @ 230V AC
88.5 %
Current - Inrush
35 A
Description
DC Power Supply, Input Voltage 100 to 240V AC, Mounting DIN Rail, Series PSG, IP Rating IP20, Status Indicator Red LED, Standards CE, cUL, cULus/UL 60950-1, EN, IEC, RoHS Compliant