  • Mfr # BP/FRN-R-20ID
  • Zoro # G508233563
/ea
Key Features
Series
FRN
Speed
Time-Delay
AC Voltage Rating
250V AC
Visual Indication
Indicating
Body Style
Cylindrical
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BP/FRN-R-20ID
Country of Origin
Mexico
Details
Series
FRN
Speed
Time-Delay
Amps
20A
AC Voltage Rating
250V AC
Visual Indication
Indicating
Body Style
Cylindrical
Body Material
Ceramic
DC Voltage Rating
Not Rated
Item
Ceramic Fuse
Description
2 Pack, 20A, 250V, Indicating Fuse, Fusetron Dual Element, Time Delay, Current Limiting Class RK5 Fuse, Label Darkens If Fuse Has Opened, Applications, AC Power Distribution System Mains, Feeders Branch Circuits, Motors Motor Branch Circuits, Transformers Other Inductive Loads, Lighting, Heating Other NonInductive Loads, UL Listed, Dimensions 2375L x 1375W x 025H, Carded