Eaton Bussmann Data Surge Protection Device, 1 Phase, 12V BSPD12DING
Data Surge Protection Device, 1 Phase, 12V (Discontinued)
  • Mfr # BSPD12DING
  • Zoro # G6089903
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BSPD12DING
Country of Origin
Germany
Dimensions
Length
3.60 in
Width
0.50 in
Depth
2.90 in
Length (Straight Wireway)
3.60 in
Details
Item
Data Surge Protection Device
Phase
1
Voltage
12V DC
Max. Continuing Operating Voltage
15 V DC
Voltage Protection Rating
50V (L-L), 37V (L-G)
Nominal Discharge Current
10kA
Modes of Protection
L-G, L-L
Filtering / Nonfiltering
Nonfiltering
Modular / Nonmodular
Modular
Standards
UL497B
Wire Gauge
28 to 12 AWG
Number of Wires
4 Wires
Mounting Style
DIN Rail
Max. Surge Current Per Mode
20kA
Max. Surge Current Per Phase
2.5kA
Number of Poles
4
Enclosure Material
Polyamide
IP Rating
20
Max. Surge Current per Phase
2.5kA
Max. Surge Current per Mode
20kA
Modular
Yes
Filtering
No
Description
Data Surge Protection Device, Depth 2.90 in, Enclosure Material Polyamide