- Mfr # H25100-1CR
- Zoro # G2491054
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
H25100-1CR
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
1.81"
Length
7.36"
Length (Straight Wireway)
7.36 in
Wire Size
8 to 1/0 AWG
Details
Item
Fuse Block
Series
H250
Number of Poles
1
Connector Type
Box Lug
Mounting Style
Bolt Down
Fuse Block Design
Open
Fuse UL Class
H
Fuse Holder Code
L
Fuse Type
Industrial
For Fuse Series
NON, REN
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Fuse Block or Holder DC Voltage Rating
125VDC
Amp Range of Fuse Block or Holder
70 to 100A
Fuse Block or Holder AC Voltage Rating
250VAC
Description
Fuse Block, Fuse UL Class H, Number of Poles 1, Series H250, Fuse Block Design Open, Mounting Style Bolt Down, Connector Type Box Lug, Width 1.81 in, Length 7.36 in