Eaton Bussmann Fuse Block, H UL Class, 3 Poles, Box Lug H25030-3C
Fuse Block, H UL Class, 3 Poles, Box Lug (Discontinued)
  • Mfr # H25030-3C
  • Zoro # G2380122
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
H25030-3C
Width
3.00"
Length
3.03"
Height
1.41"
Wire Size
12 to 2 AWG (Al), 14 to 2 AWG (Cu)
Length (Straight Wireway)
3.03 in
Number of Poles
3
Connector Type
Box Lug
Mounting Style
Bolt Down/DIN Rail
Industrial
Fuse Holder Code
H
Standards
UL Listed, CSA Certified
Fuse Block or Holder AC Voltage Rating
250VAC
Fuse Block or Holder DC Voltage Rating
125VDC
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Amp Range of Fuse Block or Holder
0 to 30A
Description
Fuse Block, Fuse UL Class H, Number of Poles 3, Series H250, Fuse Block Design Open, Mounting Style Bolt Down/DIN Rail, Connector Type Box Lug, Height 1.41 in, Width 3.00 in, Length 3.03 in, Standards UL Listed, CSA Certified