  • Mfr # HM60200-3CR
  • Zoro # G2590537
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
UL Class
H; K5
Series
HM
Number of Poles
3
Amp Range
110 to 200A
Connector Type
Box Lug
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HM60200-3CR
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
10.70 in
Width
7.91 in
Height
3.80 in
For Fuse Size
9-5/8 in L x 1-13/16 in dia
Overall Width
7.91 in
Wire Size - Minimum
6 AWG
For Fuse Diameter
1 5/8 in
For Fuse Length
9 5/8 in
Overall Height
3.8 in
Wire Size - Maximum
250 kcmil
Overall Length
10.7 in
Wire Size
6 AWG to 250 MCM
Details
Item
Open Fuse Block
UL Class
H; K5
Series
HM
Number of Poles
3
Amp Range
110 to 200A
Voltage Rating
600V AC/DC
Connector Type
Box Lug
Mounting Style
Bolt-Down
Visual Indication
Non-Indicating
Fuse Block Style
Non-Rejection
Spring Reinforced Clip
Yes
Fuse Block Design
Open
Body Material
Thermoplastic
Fuse Holder Code
S
For Fuse Series
NOS
Fuse Type
Industrial
Standards
CSA Certified, UL Listed
Fits Fuse Type
Class H, Class K5
Wire Range
6 AWG to 2 AWG
Weight
2.7 lb
Short Circuit Current (KA)
10 kA
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
AC Voltage Rating
600 V AC
Current - Minimum
101 A
Current - Maximum
200 A
Description
Fuse Block, Fits Fuse Type Class H, Class K5, Fuse UL Class H, K5, 101 to 200 A, Number of Poles 3, 600V AC, For Fuse Size 9 5/8 in L x 1 13/16 in dia, Compatible Fuse Series NLS, NOS, OTS, RES, RFS, RLS, Series HM, Non-Indicating, Non-Rejection, Fuse Block Design Open, Wire Range 6 AWG to 250 MCM, Mounting Style Bolt-Down, Body Material Thermoplastic, Connector Type Box Lug, Height 3.8 in, Width 7.91 in, Length 10.7 in, Spring Reinforced Clip Yes, Standards CSA Certified, UL Listed