Eaton Bussmann Fuse Block, Industrial, 400A, 2 Pole HM25400-2CR
Fuse Block, Industrial, 400A, 2 Pole (Discontinued)
  • Mfr # HM25400-2CR
  • Zoro # G2590677
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HM25400-2CR
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
13.20 in
Width
7.30 in
Height
4.80 in
Details
Item
Fuse Block
Series
HM250
Fuse UL Class
H
Number of Poles
2
Mounting Style
Bolt Down
Connector Type
Box Lug
Fuse Block Design
Open
Standards
UL Listed, CSA Certified
Fuse Holder Code
N
Fuse Block or Fuse Holder Type
Fuse Block
For Fuse Series
NON
Fuse Type
Industrial
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Description
Fuse Block, Fuse UL Class H, Number of Poles 2, Series HM250, Fuse Block Design Open, Mounting Style Bolt Down, Connector Type Box Lug, Height 4.80 in, Width 7.30 in, Length 13.20 in, Standards UL Listed, CSA Certified