Eaton Bussmann Fuse Block, R UL Class, 3 Poles, Box Lug R60030-3COR
Fuse Block, R UL Class, 3 Poles, Box Lug (Discontinued)
  • Mfr # R60030-3COR
  • Zoro # G3020145
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
R60030-3COR
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
4.25"
Length
6.25"
Height
1.75"
Length (Straight Wireway)
6.25 in
Wire Size
14 to 6 AWG
Details
Item
Fuse Block
Series
R600
Number of Poles
3
Connector Type
Box Lug
Mounting Style
Bolt Down
Fuse Block Design
Open
Fuse Block or Fuse Holder Type
Fuse Block
Fuse Type
Industrial
For Fuse Series
LPS-RK, FRS-R, DLS-R, KTS-R
Fuse UL Class
R
Fuse Block or Holder DC Voltage Rating
300VDC
Amp Range of Fuse Block or Holder
0 to 30A
Fuse Block or Holder AC Voltage Rating
600VAC