Eaton Bussmann Fuse Block, R UL Class, 3 Poles, Pressure Screw Plate R25030-3PR
Fuse Block, R UL Class, 3 Poles, Pressure Screw Plate (Discontinued)
  • Mfr # R25030-3PR
  • Zoro # G3414643
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
R25030-3PR
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
3.00"
Length
3.03"
Height
1.41"
Length (Straight Wireway)
3.03 in
Wire Size
18 to 10 AWG
Details
Item
Fuse Block
Series
R250
Number of Poles
3
Connector Type
Pressure Screw Plate
Mounting Style
Bolt Down
Fuse Block Design
Open
Fuse UL Class
R
Fuse Holder Code
H
Features
Short Circuit Protection
Fuse Block or Fuse Holder Type
Fuse Block
Fuse Type
Industrial
For Fuse Series
FRN-R, LPN-RK, NON, REN
Fuse Block or Holder AC Voltage Rating
250VAC
Amp Range of Fuse Block or Holder
0 to 30A
Fuse Block or Holder DC Voltage Rating
125VDC
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Description
Fuse Block, Fuse UL Class R, Number of Poles 3, Series R250, Fuse Block Design Open, Mounting Style Bolt Down, Connector Type Pressure Screw Plate, Height 1.41 in, Width 3.00 in, Length 3.03 in, Features Short Circuit Protection