  • Mfr # T60030-2SR
  • Zoro # G0125159
/ea
Key Features
UL Class
T
Series
T600
Number of Poles
2
Amp Range
0 to 30A
Voltage Rating
600V AC/DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T60030-2SR
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
3.19 in
Height
1.44 in
Width
2.59 in
For Fuse Size
1-1/2 in L x 9/16 in dia
For Fuse Length
1 1/2 in
Overall Height
1.44 in
Wire Size - Maximum
10 AWG
Overall Length
3.19 in
Overall Width
2.59 in
For Fuse Diameter
9/16 in
Wire Size
#10 AWG Cu
Details
Item
Open Fuse Block
UL Class
T
Series
T600
Number of Poles
2
Amp Range
0 to 30A
Voltage Rating
600V AC/DC
Connector Type
Screw
Mounting Style
Bolt-Down
Visual Indication
Non-Indicating
Fuse Block Style
Non-Rejection
Fuse Block Design
Open
Body Material
Polyester
Fuse Type
Industrial
Standards
CSA Certified, UL Listed
Features
Barriers Between Conductors
For Fuse Series
JJS, LPT
Fits Fuse Type
Class T
Wire Range
14 AWG to 2 AWG, 18 AWG to 10 AWG
Weight
.311 lb
Short Circuit Current (KA)
200 kA
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
DC Voltage Rating
600 V DC
Current - Maximum
30 A
AC Voltage Rating
600 V AC
Current - Minimum
0 A
Description
Fuse Block, Fits Fuse Type Class T, Fuse UL Class T, 0 to 30 A, Number of Poles 2, 600V AC/DC, For Fuse Size 1 1/2 in L x 9/16 in dia, Compatible Fuse Series A6T, JJS, JLLS, LPT, Series T, Non-Indicating, Non-Rejection, Fuse Block Design Open, Wire Range 10 AWG, Mounting Style Bolt-Down, Body Material Fiberglass Reinforced Thermoplastic, Connector Type Screw, Height 1.44 in, Width 2.59 in, Length 3.19 in, Features Barriers Between Conductors, Standards CSA Certified, UL Listed