Eaton Bussmann Fuse, MV155 Series, 15,500VAC MV155F1DBX10E
Fuse, MV155 Series, 15,500VAC (Discontinued)
  • Mfr # MV155F1DBX10E
  • Zoro # G0932714
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MV155F1DBX10E
Country of Origin
United States
Dimensions
Length (Straight Wireway)
18 3/4 in
Description
Fuse, Class E-Rated, MV155 Series, Fast Acting, Body Style Cylindrical, Interrupt Rating 50 kA @ 15,500V AC, Length 18 3/4 in, Diameter 3 in, Body Material Fiberglass, Single Element, Standards UL Recognized, CSA, ANSI C37.46, ANSI C37.40