  • Mfr # LPS-RK-20SP
  • Zoro # G1947407
CAD Available
/ea
Key Features
CAD Drawing
Class
RK1
Speed
Time-Delay
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
Visual Indication
Non-Indicating
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LPS-RK-20SP
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
5 in
Diameter
13/16 in
Overall Length
5 in
Overall Diameter
13/16 in
Details
CAD Available
Yes
Class
RK1
Series
LPS-RK-SP
Speed
Time-Delay
Amps
20A
AC Voltage Rating
600V AC
DC Voltage Rating
300V DC
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
100kA at 300V DC, 300kA at 600V AC
Body Style
Cylindrical
Body Material
Melamine
Equivalent Brand and Series
Bussmann LPS-RK-SP, Littelfuse LLSRK, Mersen A6D-R
Equivalent Series
A6D-R, LLSRK, LPS-RK-SP
Fits Fuse Block Style
Rejection
Compatible Fuse Block Series
1BR, R600
Item
UL Class Fuse
Element
Dual
Fuse Holder Code
P
Functionally Equal To
Littelfuse LLSRK, Mersen/Ferraz Shawmut A6D-R
Standards
Connection Type
Ferrule End x Ferrule End
Weight
1.6 lb
Interrupt Rating - AC
300 kA
Interrupt Rating - DC
100 kA
Current
20 A
Description
Fuse, 20 A, 600 V AC, 300 V DC, Class RK1, LPS-RK-SP Series, Non-Indicating, Time-Delay, Body Style Cylindrical, Fits Fuse Block Style Rejection, Interrupt Rating 100kA at 300V DC, 300kA at 600V AC, Fuse Size 5 in L x 13/16 in dia, Length 5 in, Diameter 13/16 in, Equivalent Brand and Series Bussmann LPS-RK-SP, Littelfuse LLSRK, Mersen A6D-R, Equivalent Series A6D-R, LLSRK, LPS-RK-SP, Compatible Fuse Block Series HM600, RM600, Body Material Melamine, Dual Element