  • Mfr # MV155F1DCX65E
  • Zoro # G1700343
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Class
E-Rated
Series
MV155
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
15500V AC
DC Voltage Rating
Not Rated
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
MV155F1DCX65E
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
21-3/4 in
Diameter
3 in
Length (Straight Wireway)
21 3/4 in
Overall Diameter
3 in
Overall Length
Details
Class
E-Rated
Series
MV155
Speed
Fast-Acting
Amps
65A
AC Voltage Rating
15500V AC
DC Voltage Rating
Not Rated
Visual Indication
Indicating
Interrupt Rating
50kA at 15,500V AC
Body Style
Cylindrical
Body Material
Fiberglass
Equivalent Brand and Series
Bussmann MV155, Mersen CS-3/A155F
Equivalent Series
CS-3/A155F, MV155
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Item
UL Class Fuse
Standards
ANSI C37.40, ANSI C37.46, CSA, UL Recognized
Element
Single
Fuse Speed
Rejection / Nonrejection
Nonrejection
Weight
1.45 lb
Interrupt Rating - AC
50 kA
Current
65 A