  • Mfr # S-8301-12-R
  • Zoro # G2637205
/ea
Key Features
Series
S-8000
Number of Poles
12
Amp Range
0 to 30A
Voltage Rating
300V AC/DC
Connector Type
Screw
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
S-8301-12-R
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
7-3/8 in
Length
2.19 in
Height
0.56 in
For Fuse Size
1-1/4 in L x 1/4 in dia
Wire Size - Minimum
22 AWG
Wire Size - Maximum
10 AWG
Overall Width
7.37 in
Overall Length
2.19 in
For Fuse Length
1 1/4 in
Overall Height
0.56 in
For Fuse Diameter
1/4 in
Details
Item
Open Fuse Block
Series
S-8000
Number of Poles
12
Amp Range
0 to 30A
Voltage Rating
300V AC/DC
Connector Type
Screw
Mounting Style
Bolt-Down
Visual Indication
Non-Indicating
Fuse Block Style
Non-Rejection
Fuse Block Design
Open
Body Material
Thermoplastic
For Fuse Series
ABC, AGC, AGX, MDA, MDL, MDM, MDQ, TFF, TFL, TGH
Fuse Type
Glass and Ceramic
Standards
CSA Certified, RoHS, rUL
Fits Fuse Type
Glass and Ceramic
Wire Range
22 AWG to 10 AWG
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
AC Voltage Rating
300 V AC
DC Voltage Rating
300 V DC
Current - Maximum
30 A
Current - Minimum
0 A
Description
Fuse Block, Fits Fuse Type Glass and Ceramic, Fuse UL Class Not Class Rated, 0 to 30 A, Number of Poles 12, 300V AC/DC, For Fuse Size 1 1/4 in L x 1/4 in dia, Compatible Fuse Series 311, 312, 313, 314, 315, 322, 326, 3AG, ABC, ACG, GAB, GBB, GDL, GDV, GGC, GSA, MDA, MDL, MDQ, MDV, MDX, MMB, Series S-8000, Non-Indicating, Non-Rejection, Fuse Block Design Open, Wire Range 22 to 10 AWG, Mounting Style Bolt-Down, Body Material Thermoplastic, Connector Type Screw, Height 0.56 in, Width 7.37 in