  • Mfr # RM60030-3SR
  • Zoro # G1923019
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
UL Class
R
Series
RM
Number of Poles
3
Amp Range
0 to 30A
Voltage Rating
600V AC/DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RM60030-3SR
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
2 in
Length
7.20 in
Width
3-1/2 in
For Fuse Size
5 in L x 13/16 in dia
Overall Length
7.2 in
For Fuse Diameter
13/16 in
Overall Width
3.5 in
Wire Size - Minimum
18 AWG
Wire Size - Maximum
10 AWG
For Fuse Length
5 in
Overall Height
2 in
Wire Size
18 to 10 AWG
Details
Item
Open Fuse Block
UL Class
R
Series
RM
Number of Poles
3
Amp Range
0 to 30A
Voltage Rating
600V AC/DC
Connector Type
Screw
Mounting Style
Bolt-Down; DIN Rail
Visual Indication
Non-Indicating
Fuse Block Style
Rejection
Fuse Block Design
Open
Body Material
Thermoplastic
For Fuse Series
FRN, FRS, KTN-R, KTS-R, KWN-R, LPN, LPS
Standards
CE, CSA Certified, UL Listed
Fuse Type
Industrial
Features
Optional Cover and Indication
Fits Fuse Type
Class R
Wire Range
18 AWG to 10 AWG
Weight
.65 lb
Fits Fuse Block Style
Rejection
Current - Maximum
30 A
Current - Minimum
0 A
AC Voltage Rating
600 V AC
Description
Fuse Block, Fits Fuse Type Class R, Fuse UL Class R, 0 to 30 A, Number of Poles 3, 600V AC, For Fuse Size 5 in L x 13/16 in dia, Compatible Fuse Series A6D-R, A6K-R, FRS-R, KLSR, KTS-R, KWS-R, LLSRK, LPS-RK, TRS-R, Series RM, Non-Indicating, Rejection, Fuse Block Design Open, Wire Range 18 to 10 AWG, Mounting Style Bolt-Down, DIN Rail, Body Material Thermoplastic, Connector Type Screw, Height 2 in, Width 3.5 in, Length 7.2 in, Features Optional Cover and Indication