  • Mfr # RM60600-1CR
  • Zoro # G5670183
Number of Poles
1
Amp Range
450 to 600A
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
RM60600-1CR
Length
15.11 in
Height
6 in
Width
4.89 in
For Fuse Size
10-3/8 in L x 2-7/8 in dia
Wire Size - Minimum
4 AWG
Wire Size - Maximum
500 kcmil
For Fuse Diameter
2 7/8 in
For Fuse Length
13 3/8 in
Overall Width
4.89 in
Overall Height
6 in
Overall Length
15.11 in
Number of Poles
1
Amp Range
450 to 600A
Voltage Rating
600V AC/DC
Features
Short Circuit and Overload Protection
Fuse Holder Code
U
Wire Range
4 AWG to 500 MCM
Weight
4.14 lb
DC Voltage Rating
300 V DC
Current - Maximum
600 A
Current - Minimum
401 A
AC Voltage Rating
600 V AC
Description
Fuse Block, Fits Fuse Type Class R, Fuse UL Class R, 401 to 600 A, Number of Poles 1, 600V AC/300V DC, For Fuse Size 10 3/8 in L x 2 7/8 in dia, Compatible Fuse Series A6D-R, A6K-R, FRS-R, KLSR, KTS-R, KWS-R, LLSRK, LPS-RK, TRS-R, Series RM, Non-Indicating, Rejection, Fuse Block Design Open, Wire Range 4 AWG to 500 MCM, Mounting Style Bolt-Down, DIN Rail, Body Material Thermoplastic, Connector Type Box Lug, Height 6 in, Width 4.89 in, Length 15.11 in