  • Mfr # JM60600-3CR
  • Zoro # G8985487
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
UL Class
J
Series
JM
Number of Poles
3
Amp Range
450 to 600A
Voltage Rating
600V AC/DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
JM60600-3CR
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
6 in
Length
9.30 in
Width
14.30 in
For Fuse Size
8 in L x 2-1/2 in dia, 8 in L x 2-19/32 in dia
Overall Height
6 in
Wire Size - Maximum
500 kcmil
For Fuse Length
8 in
Wire Size - Minimum
4 AWG
Overall Length
9.3 in
For Fuse Diameter
2 in
Overall Width
14.3 in
Details
Item
Open Fuse Block
UL Class
J
Series
JM
Number of Poles
3
Amp Range
450 to 600A
Voltage Rating
600V AC/DC
Connector Type
Box Lug
Mounting Style
Bolt-Down; DIN Rail
Visual Indication
Non-Indicating
Fuse Block Style
Non-Rejection
Spring Reinforced Clip
Yes
Fuse Block Design
Open
Body Material
Thermoplastic
Standards
CSA Certified, UL Listed
Fuse Type
Industrial
Fuse Holder Code
AE
For Fuse Series
LPJ, JKS, DFJ
Fits Fuse Type
Class J
Wire Range
4 AWG to 500 MCM
Weight
11.82 lb
Short Circuit Current (KA)
200 kA
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
AC Voltage Rating
600 V AC
DC Voltage Rating
300 V DC
Current - Minimum
401 A
Current - Maximum
600 A
Description
Fuse Block, Fits Fuse Type Class J, Fuse UL Class J, 401 to 600 A, Number of Poles 3, 600V AC/300V DC, For Fuse Size 8 in L x 2 1/2 in dia, 8 in L x 2 19/32 in dia, Compatible Fuse Series A4J; AJT; DFJ; HSJ; JKS; JLS; JTD; JTD-ID; LDFJ; LPJ; LPJ-I, Series JM, Non-Indicating, Non-Rejection, Fuse Block Design Open, Wire Range 4 AWG to 500 MCM, Mounting Style Bolt-Down, DIN Rail, Body Material Thermoplastic, Connector Type Box Lug, Height 6 in, Width 14.3 in, Length 9.3 in