  • Mfr # RM25100-2CR
  • Zoro # G2590631
Number of Poles
2
Amp Range
70 to 100A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RM25100-2CR
Height
2.80 in
Length
7.20 in
Width
4 in
For Fuse Size
5-7/8 in L x 1-1/16 in dia
For Fuse Length
5 7/8 in
Overall Length
7.2 in
Wire Size - Maximum
1/0 AWG
Wire Size - Minimum
14 AWG
Overall Width
4 in
For Fuse Diameter
1 1/16 in
Overall Height
2.8 in
Wire Size
14 to 1/0 AWG
Number of Poles
2
Amp Range
70 to 100A
Voltage Rating
250V AC/DC
Features
Protection Against Single Phase Motor Damage
Fuse Holder Code
L
Wire Range
8 AWG, 6 AWG to 4 AWG, 14 AWG to 10 AWG
Weight
4.48 lb
AC Voltage Rating
250 V AC
Current - Minimum
61 A
Current - Maximum
100 A
DC Voltage Rating
250 V DC
Description
Fuse Block, Fits Fuse Type Class R, Fuse UL Class R, 61 to 100 A, Number of Poles 2, 250V AC/DC, For Fuse Size 5 7/8 in L x 1 1/16 in dia, Compatible Fuse Series A2D-R, A2K-R, FLNR, FRN-R, KLNR, KTN-R, KWN-R, LLNRK, LPN-RK, TR-R, Series RM, Non-Indicating, Rejection, Fuse Block Design Open, Wire Range 14 to 1/0 AWG, Mounting Style Bolt-Down, DIN Rail, Body Material Thermoplastic, Connector Type Box Lug, Height 2.8 in, Width 4 in, Length 7.2 in