  • Mfr # RM25200-2CR
  • Zoro # G2590616
Number of Poles
2
Amp Range
110 to 200A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
RM25200-2CR
Height
3.80 in
Length
8.70 in
Width
5.30 in
For Fuse Size
7-1/8 in L x 1-9/16 in dia
Overall Width
5.3 in
Overall Height
3.8 in
For Fuse Length
7 1/8 in
For Fuse Diameter
1 9/16 in
Wire Size - Maximum
250 kcmil
Wire Size - Minimum
6 AWG
Overall Length
8.7 in
Wire Size
6 AWG to 250 MCM
Number of Poles
2
Amp Range
110 to 200A
Voltage Rating
250V AC/DC
Fuse Holder Code
M
Wire Range
6 AWG to 2 AWG
Weight
4.48 lb
Current - Maximum
200 A
DC Voltage Rating
250 V DC
AC Voltage Rating
250 V AC
Current - Minimum
101 A
Description
Fuse Block, Fits Fuse Type Class R, Fuse UL Class R, 101 to 200 A, Number of Poles 2, 250V AC/DC, For Fuse Size 7 1/8 in L x 1 9/16 in dia, Compatible Fuse Series A2D-R, A2K-R, FLNR, FRN-R, KLNR, KTN-R, KWN-R, LLNRK, LPN-RK, TR-R, Series RM, Non-Indicating, Rejection, Fuse Block Design Open, Wire Range 6 AWG to 250 MCM, Mounting Style Bolt-Down, DIN Rail, Body Material Thermoplastic, Connector Type Box Lug, Height 3.8 in, Width 5.3 in, Length 8.7 in