Eaton Bussmann Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-01XL Series PV-100A-01XL
Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-01XL Series (Discontinued)
  • Mfr # PV-100A-01XL
  • Zoro # G2537617
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PV-100A-01XL
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Length
194mm
Diameter
43mm
Length (Straight Wireway)
194mm
Details
Class
gPV/UL PV
Series
PV-01XL
Body Style
Blade
Body Material
Ceramic
Item
Solar Fuse
Element
Single
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Fuse Voltage Rating
1000VDC
In Line Fuseholder
NO
Rejection / Nonrejection
Nonrejection
Fuse Interrupt Rating
50kA at 1000VDC
Fuse Holder Code
SD1XL-S
Standards
IEC 60269-6, UL 2579, E335324
Fuse Speed
Fast Acting
Fuse Amps
100A