Eaton Bussmann Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-01XL Series PV-125A-01XL-15
Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-01XL Series (Discontinued)
  • Mfr # PV-125A-01XL-15
  • Zoro # G2537556
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PV-125A-01XL-15
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Length
194mm
Diameter
43mm
Length (Straight Wireway)
194mm
Details
Class
gPV/UL PV
Series
PV-01XL
Body Style
Blade
Body Material
Ceramic
Item
Solar Fuse
Fuse Voltage Rating
1500VDC
Element
Single
Fuse Speed
Fast Acting
Fuse Holder Code
SD1XL-S
Standards
IEC 60269-6, UL 2579, E335324
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Fuse Amps
125A
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Fuse Interrupt Rating
30kA at 1500VDC