- Mfr # PV-80A-01XL-15
- Zoro # G2537571
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
PV-80A-01XL-15
Length
194mm
Diameter
43mm
Length (Straight Wireway)
194mm
Body Style
Blade
Solar Fuse
In Line Fuseholder
NO
Rejection / Nonrejection
Nonrejection
Element
Single
Fuse Amps
80A
Standards
IEC 60269-6, UL 2579, E335324
Fuse Holder Code
SD1XL-S
Fuse Speed
Fast Acting
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Fuse Interrupt Rating
30kA at 1500VDC
Fuse Voltage Rating
1500VDC