Eaton Bussmann Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-01XL Series PV-80A-01XL-B-15
Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-01XL Series (Discontinued)
  • Mfr # PV-80A-01XL-B-15
  • Zoro # G2537346
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PV-80A-01XL-B-15
Length
188mm
Diameter
43mm
Length (Straight Wireway)
188mm
Body Style
Bolt on
Solar Fuse
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Fuse Holder Code
SD1XL-S
Fuse Interrupt Rating
30kA at 1500VDC
Fuse Voltage Rating
1500VDC
Fuse Amps
80A