Eaton Bussmann Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-01XL Series PV-80A-01XL
Solar Fuse, gPV/UL PV Class, PV-01XL Series (Discontinued)
  • Mfr # PV-80A-01XL
  • Zoro # G5737636
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PV-80A-01XL
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Length
194mm
Diameter
43mm
Length (Straight Wireway)
194mm
Details
Class
gPV/UL PV
Series
PV-01XL
Body Style
Blade
Body Material
Ceramic
Item
Solar Fuse
Standards
IEC 60269-6, UL 2579, E335324
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Fuse Voltage Rating
1000VDC
In Line Fuseholder
NO
Rejection / Nonrejection
Nonrejection
Fuse Interrupt Rating
50kA at 1000VDC
Element
Single
Fuse Amps
80A